Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izjavio je u petak da Hrvatska ima visoku incidenciju covida-19 uz značajne regionalne razlike, pri čemu je najviša u Varaždinskoj, a najmanja u Istarskoj županiji.
Na razini zemlje 14-dnevna incidencija iznosi 781,1 oboljeli na 100.000 stanovnika, po čemu je Hrvatska u donjem dijelu ljestvice zemalja EU-a na 20. mjestu, rekao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Gledano po regijama najviša je incidencija Varaždinskoj županiji s 1623,5 oboljelih i Međimurskoj s nešto više od 1400 oboljelih na 100.000 stanovnika, kazao je Capak dodavši kako je najniža u Istarskoj županiji.
U jesenskom dijelu pandemije prosječna dob oboljelih se nije mijenjala i iznosi 43 godine, a mlađe osobe koje su ovog tjedna umrle od covida-19 imale su ozbiljne komorbiditete, istaknuo je Capak.
U posljednja 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno 3056 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a preminule su 43 osobe, izvijestio je u petak Nacionalni stožer Civilne zaštite.
Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je ukupno 16.746. Među njima je 1620 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 179 pacijenata, 18 više nego jučer.
Od 25. veljače, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, zabilježeno je 78.978 slučajeva koronavirusa, od kojih je 968 preminulo. Ukupno su se oporavile 61.264 osobe, od toga 2615 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 38.585 osoba. Do danas su ukupno testirane 601.743 osobe, od toga 9417 u posljednja 24 sata.
Govoreći o opterećenju zdravstvenog sustava, ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je da su trenutno kapaciteti KBC-a Rijeka ispunjeni 56 posto, KBC-a Split 83,7 posto, uz mogućnost širenja, pri čemu je u Splitu 22 posto hospitaliziranih na respiratoru.
U KBC-u Osijek je popunjenost 80,11 posto, a u KB-u Dubrava 35,8 posto.
“U Dubravi imamo 303 pacijenta, sedam više nego jučer. Ukupni kapacitet iznosi 845 kreveta, u ovom trenutku imamo oko 500 kreveta viška. Na respiratoru je oko 55 posto bolesnika, od 78 respiratora pola ih je upotrijebljeno”, rekao je Beroš
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić rekla je kako se kod težih oblika bolesti primjećuju iznimno jake upale pluća, uslijed kojih dolazi do prekomjernog oštećenja tkiva koje zatim gubi funkciju.
Kada je riječ o Koloni sjećanja u Vukovaru, Capak je ponovio kako su svi sudionici dužni poštivati epidemiološki okvir. Neće biti prodaje hrane i pića na štandovima, a ugostiteljski objekti će raditi do 21 sat.
“Sve počinje 17. studenog s paljenjem svijeća u krugu bolnice, što smo zbog specifične epidemiološke situacije izmjestili izvan kruga bolnice. Svi događaji će biti ispred bolnice na županijskoj cesti, a samo će delegacija ići u krug bolnice. Svi ostali će dobiti mogućnost da ih zapale na mjestima koja će odrediti Grad Vukovar”, rekao je Capak.
Kolona sjećanja kreće ispred bolnice, brojeve smo ograničili na maksimalno 500, osobe koje će hodati u koloni moraju držati razmak od 1,5 metara i hodati u skupinama od 25, a među njima treba biti razmak od 50 metara, istaknuo je Capak.
Kod polaganja vijenaca na groblju određene su delegacije, misa će biti služena na otvorenom uz razmak između osoba od dva metra, a stajaća mjesta trebaju biti označena. Sve će kontrolirati 350 covid redara i djelatnici Civilne zaštite.
Voditelj Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je kako Vlada još nije odlučila tko će biti u njezinom izaslanstvu u Vukovaru, ali će ih biti manji broj.
Ponovio je kako je odluka Nacionalnog stožer o Vukovaru bila izraz odgovornosti. “I jučer su neke političke stranke govorile o tome da će ići u Vukovar, bili bismo neodgovorni kad to ne bi uzeli u obzir. Onda bi netko s pravom pitao je li Stožer razmišljao da se tamo netko pojavi unatoč zabrani”, kazao je Božinović.
Najavio je da će se na sličan način donositi preporuke i za ostale blagdane. “Kada govorimo o Novoj godini gdje se ljudi okupljaju u krugu obitelji, prijatelja, to je događaj o kojem moramo voditi računa i informirati građane o rizicima širenja epidemije u zatvorenim prostorima”.
Mislim da s ovakvim pristupom Stožer pokazuje odgovornost jer ne zatvara oči nad stvarima koje nije teško pretpostaviti, koje bi se bez naše intervencije događale izvan kontrole, kazao je Božinović.
(Hina)
foto: screenshot