Milijun doza potencijalnog cjepiva protiv covida-19, koje su razvili britanski znanstvenici, već se proizvodi i trebale bi biti raspoložive do rujna, prije nego testiranja potvrde učinkovitost, objavljeno je u petak.
Eksperimentalni proizvod koji je razvilo Sveučilište Oxford, pod nazivom “ChAdOx1 nCoV-19”, rekombinirani viralni vektor, jedno je od najmanje 70 potencijalnih cjepiva za covid-19 koje razvijaju znanstvenici diljem svijeta.
Najmanje se pet kandidata za cjepivo testira na ljudima.
Znanstvenici s Oxforda u petak su rekli da novače volontere za ranu fazu testiranja.
“Počeli smo riskantnu proizvodnju cjepiva u velikoj količini… No s mrežom proizvođača na čak sedam različitih dijelova svijeta”, kaže Adrian Hill, profesor i direktor Instituta Jenner na Oxfordskom sveučilištu.
“Cilj je dobiti najmanje milijun doza do rujna, a do tada se nadamo imati (testne) rezultate o učinkovitosti”.
Tri partnera su u Velikoj Britaniji, dva u Europi, jedan u Indiji i jedan u Kini.
Znanstvenici kažu da će početni troškovi proizvodnje biti “deseci milijuna” funti i priznaju da je rizično početi proizvodnju prije nego što dobiju dokaze o učinkovitosti.
Više od 2,14 milijuna ljudi zaraženo je koronavirusom u svijetu, a umrle su 143.744 osobe, prema Reutersovim podacima.
Hillova ekipa planira početi sigurnosnu fazu, a zatim prijelazna testiranja na odraslim osobama u dobi od 18 do 55 godina za nekoliko tjedana. Zatim će proširiti testnu skupinu na ljude starije dobi i nadaju se da će u završnoj fazi testirati na 5.000 dragovoljaca krajem ljeta.
Hill i njegovi suradnici prilično su uvjereni da će testiranja na ljudima dati pozitivne rezultate u zaštiti od zaraze covidom-19.
Priznaju da brojne druge istraživačke ekipe diljem svijeta rade na razvoju potencijalnog cjepiva, a samo će dio njih biti uspješan.
Na pitanje kada bi cjepivo bilo raspoloživo za distribuciju, Hill je rekao, uzevši u obzir sve potrebne faze za odobrenje, da bi se to moglo dogoditi nekih šest tjedana od rujna, kada se ekipa nada imati pozitivne rezultate. Nisu otkrili pojedinosti o financiranju proizvodnje cjepiva.
(Hina)
foto: unsplash (ilustracija)