Dječju kuću, Gradsku knjižnicu Rijeka i dvorište Art-kvarta Benčić su u subotu na STEM pikniku okupirala djeca, mladi, studenti, znanstvenici, istraživači, edukatori i ljubitelji znanosti, tehnologije, istraživanja i matematike.
Sunčana subota bila je sjajna podloga za otkrivanje galaksija, zviježđa i atraktivnih kemijskih elemenata, rješavanje matematičkih trikova i slagalica, proučavanje vinskih mušica u bestežinskom stanju, obranu od asteroida, lansiranje raketa, svemirsko kuhanje, proučavanje svemira koji se nalazi u kapljici vode, igranje svemirskih igara, pronalaska izlaza iz labirinta, izrade svemirskih jedara i maketa svemirskih brodova, programiranje uz pomoć edukativnih robota, odlazak u brodsku strojarnicu, ljudsko tijelo i svemir uz pomoć VR-a, učenja o kamenim lukovima, podkastiranje o znanosti, eksperimente i pokuse. U dvorištu su svi mogli isprobati formula ili saznati što se sve nalazi u vatrogasnom vozilu, kao i zaigrati društvene igre na temu Mliječne staze koje su osmislili djeca i učenici iz vrtića i škola koje su se prijavile na STEM nagradne natječaje.
Proglašeni pobjednici nagradnog natječaja „Avantura kroz Mliječnu stazu“ i „Videozapis budućnosti“
CTK Rijeka, organizator STEM piknika, i ove je godine organizirao nagradne natječaje za dječje vrtiće i škole. Dječji vrtići i i niži razredi osnovne škole imali su zadatak osmisliti društvenu igru na temu Mliječne staze, a viši razredi osnovne škole i srednjoškolci dobili su zadatak da snime trominutni film sa svojom vizijom budućnosti. Njihovi su radovi prikazani na STEM pikniku te su proglašeni najbolji radovi. Prvu nagradu na natječaju „Avantura kroz Mliječnu stazu“ osvojila je skupina Kolibrići iz Dječjeg vrtića Žirafa s mentoricama Nika Šimić, Valentina Pereglin, Francika Petrcol, Manuela Damić, Monica Grus s igrom „Mliječna staza“. Najbolji videozapis budućnosti „Škola u budućnosti“ izradile su 7 girls iz Osnovne škole „Dr. Andrija Mohorovičić“ Matulji pod mentorstvom profesora Siniše Topića.
Na STEM ćakulama, znanstveno-popularnim predavanjima, s arhitekticom Goranom Stipeč Brlić se ćakulalo o arhitekturi na Marsu, astrofizičarka Ivana Poljančić Beljan približila je okupljenima tajne solarne aktivnosti i magnetskog polja, a Vernesa Smolčić ispričala je kako je nastao Sunčev sustav. Treći STEM piknik zatvorio je astronom Korado Korlević predavanjem o svemirskom obzoru.
U zabavnom dijelu programa nastupio je band Marinada, umjetnička organizacija Shooma s Astronautskim koncertom, Marko Klaun s premijerom predstave „Eurijeka, Eurijeka, Eurijeka“ i DJ-ica Mirilo.
Mališani su kao uspomenu sa sobom ponijeli rakete, asteroide, frizbije, jo-jo, bedževe i iskustvo da je STEM područje zabavno, nadahnjujuće, izazovno i da ga trebaju nastaviti istraživati.
Organizatori STEM piknika su Centar tehničke kulture Rijeka, Centar za popularizaciju i promociju znanosti Sveučilišta u Rijeci i Gradska knjižnica Rijeka, a aktivnosti provode u suradnji s partnerima: Akademsko astronomsko društvo Rijeka, Astronomsko društvo Višnjan, Društvo arhitekata Rijeka, DVD Sušak, Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova, Fakultet za fiziku, Fakultet za matematiku, Gradska knjižnica Rijeka, Građevinski fakultet u Rijeci, Hrvatski robotički savez, Hrvatski savez brodomaketara, JGL Muzej farmacije, Pomorski fakultet, Prirodoslovni muzej Rijeka, Tehnički fakultet, Tinker Labs Rijeka, Udruga Connect IT, Udruga Točka i Zajednica tehničke kulture Zadarske županije.
Donatori STEM piknika su: Europski socijalni fond plus, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Grad Rijeka, Primorsko goranska županija, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
STEM piknik sponzoriraju Infobip i Jadran Galenski Laboratorij.