Nakon najave poskupljenja vode u Rijeci od čak 37% riječki SDP-ovac Marko Mataja Mafrici oštro je reagirao kritizirajući aktualnu gradsku vlast zbog, kako navodi, novih nameta građanima unatoč ranijim obećanjima da dodatnih poskupljenja neće biti. Posebno se osvrnuo na odnos prema građanima slabijeg imovinskog stanja, izbor direktora komunalnih društava te političku retoriku koja se, prema njegovim riječima, i dalje više bavi prethodnicima nego budućnošću grada.
Njegovu Facebook objavu prenosimo u cijelosti:
“Jedva čekam objašnjenje da voda ipak poskupljuje jer je ‘stanje gore nego što se mislilo’, s obzirom da je pljuvanje po prethodnicima lajtmotiv sadašnje vlasti, umjesto da se bavi budućnošću.
Pljuvati se može i iz opozicije, a od vlasti se nešto i očekuje.
Gradonačelnicu je dočekala puna gradska blagajna na početku mandata i njeno je bilo samo da tim sredstvima pametno upravlja.
U siječnju, nakon što je podignuta cijena odvoza smeća, 70 posto fiksni dio, a 60 posto varijabilni, gradonačelnica je obećala da neće biti dodatnih poskupljenja, a sada eto voda ode gore za 37 posto.
Doduše, obećano je i 1000 komunalnih vezova u Rijeci, čišćenje grada u dva tjedna itd.
Razumio bih da je Grad u financijskim problemima, ali kako se gradonačelnica odrekla dobrih 40.000.000 eura iz proračuna u četiri godine smanjenjem poreza na dohodak koje nitko nije osjetio, a naročito ne oni koji najmanje imaju jer njih ta mjera nije ni okrznula, ta teza ne može stajati.
Smanjio se porez na dohodak bogatima, a sirotinji se povećavaju komunalije.
Svaki monopolist može puniti blagajnu podizanjem cijena jer korisnicima ne ostavljaju drugi izbor nego da plate, ali je li zaista trebalo izvoditi cijeli onaj cirkus s headhunting agencijama za izbor direktora komunalnih poduzeća kada je njihov maksimalni doseg — podizanje cijena?
Za takve operacije ne treba puno mozga. Dovoljan je jedan kažiprst i kalkulator.
Od velikih ‘stručnjaka’ očekivalo bi se malo više.
Jedino što mogu zaključiti je da treba podebljati plijen zbog dolaska HDZ-a na vlast.
Sve mi se čini da ćemo na kraju žaliti što Ivu Rinčić nećemo pamtiti samo po čokoladi.” – zaključio je Mataja Mafrici.

