Predavanje Mladena Iličkovića povodom obilježavanja Svjetskog dana voda 2021.

Riječanke i Riječani, za razliku od mnogih drugih gradova u svijetu, pa i Hrvatskoj, mogu popiti čašu dobre i kvalitetne vode iz slavine...

  • Kultura
  • Objavljeno 23.03.2021
  • Piše: Ivona Amidžić

Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda novinar i urednik HRT-ove emisije „Eko zona”, Mladen lličković održao je na prostoru Gradske vijećnice edukativno predavanje i prezentaciju na temu vrednovanje voda i klimatskih promjena. Organizator događanja jest KD Vodovod i kanalizacija d.o.o. u suradnji s Gradom Rijeka.

Svjetski dana voda obilježava se 22. ožujka, a pokrenuli su ga Ujedinjeni narodi 1993. godine. Svake godine odabire se druga tema obilježavanja, ove godine tema je Vrednovanje voda.

Stručno izlaganje održano je s ciljem podizanja svijesti o važnosti pravilnog vrednovanja vode kako bi je zaštitili za buduće naraštaje te sve većem negativnom utjecaju klimatskih promjena. U sklopu predavanja prikazani su film „Posljedice proizvodnje hrane i lijekova” i reportaža iz emisije „Eko zona” o inovativnim načinima borbe protiv gubitaka vode. Svi oni koji nisu uspjeli prisustvovati događanju, program su mogli pratiti uživo na portalima Pod Učkun, Tunera.info, Torpedo media, Lanterna magazin, Trend 51 i Moja Rijeka.

Pozdravne riječi uputili su zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović i direktor Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija Andrej Marochini.

Zamjenik gradonačelnika Marko Filipović naglasio je kako Riječanke i Riječani, za razliku od mnogih drugih gradova u svijetu, pa i Hrvatskoj mogu popiti čašu dobre i kvalitetne vode iz slavine. To je bogatstvo koje imamo i koje čuvamo. Obnovili smo i stare riječke vodospreme koje pričaju priču o riječkoj vodi, Ričini ili Rečini po kojoj je grad i dobio ime, ali i stoljetnim naporima da ovaj grad i ovaj kraj imaju vodu najviše kvalitete.

Grad Rijeka kroz brojne projekte podržava inicijative za očuvanje okoliša te očuvanje kvalitete riječke vode. Važnost održavanja kvalitete i izvrsnosti riječke vode možda se najbolje ogleda u velikim ulaganjima u postojeću vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, poput  jednog od najvećih projekata u hrvatskoj – EU projekta u vrijednosti 1,76 milijardi kuna, koji obuhvaća izgradnju 217 kilometara nove i rekonstrukciju postojeće kanalizacije te gradnju  novog uređaja višeg  stupnja pročišćavanja, rekao je Filipović.

Ovogodišnji 28. po redu Svjetski dan voda pod sloganom “Vrednovanje voda” odgovara na pitanje “Što voda znači tebi?”. Ujedno je to i poziv diljem svijeta na iznošenje vlastitih priča, iskustava i razmišljanja o značenju vode, a koji su pod ključnom rijeci Water2Me predstavljeni na društvenim mrežama i u Izvješću Ujedinjenih naroda o razvoju na području voda.

Riječ je o svojevrsnoj digitalnoj kampanji koja ima za cilj osvijestiti i približiti poimanje pojedinca o vrijednosti vode s ekonomskog, socijalnog ili kulturološkog aspekta.

Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta. Polarne ledene ploče tope se, a razina mora raste. U nekim regijama sve češće dolazi do ekstremnih vremenskih uvjeta i kiša, dok se u drugima javljaju sve intenzivniji toplinski valovi i suše. Društva koja na vrijeme ne počnu provoditi mjere prilagodbe mogu se suočiti s negativnim posljedicama klimatskih promjena za okoliš i gospodarstvo, čime se ugrožava njihov održivi razvoj.

Prilagodba klimatskim promjenama podrazumijeva predviđanje negativnih učinaka klimatskih promjena i poduzimanje odgovarajućih mjera kako bi se spriječila ili minimizirala šteta koju one mogu uzrokovati. Primarni cilj prilagodbe je smanjenje klimatske ranjivosti posebnih područja, gospodarskih sektora ili stanovništva.

foto: Grad Rijeka

Tagovi: eko zona, mladen iličković, predavanje, svjetski dan voda, voda, vode,