Financiranje političkih stranaka i članova izabranih s liste grupe birača zastupljenih u Gradskom vijeću Grada Rijeke za razdoblje lipanj – prosinac 2021. godine regulirano je Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma.
Navedenim je Zakonom propisano da se političke stranke, nezavisni zastupnici i nezavisni vijećnici mogu financirati iz sredstava državnog proračuna, kao i proračuna jedinica samouprave, na način i pod uvjetima utvrđenima Zakonom. Kako je pojasnila pročelnica Verena Lelas Turak, jedinicama lokalne samouprave prepušteno je da samostalno odrede iznos sredstava koji će osigurati u svojim proračunima za svaku godinu za koju se proračun donosi.
U Gradskom vijeću Grada Rijeke, u ovom sazivu ima 31 člana, a za svakog člana Gradskog vijeća utvrđen je jednaki mjesečni iznos sredstava u visini od 2.500,00 kuna. Pojedinoj političkoj stranci pripada mjesečni iznos sredstava razmjerno broju njenih izabranih članova Gradskog vijeća prema konačnim rezultatima izbora.
Gradonačelnik Filipović je naglasio kako je riječ o istom iznosu koji je bio planiran i prošle godine, a pohvalio je podatak da u ovom sazivu Gradskog vijeća nema nema podzastupljenog spola jer je riječ o 16 vijećnika i 15 vijećnica, pa političke stranke zastupljene u Gradskog vijeću i nezavisni vijećnici za vrijeme mandata ovoga saziva Gradskog vijeća nemaju pravo na dodatnu naknadu za podzastupljeni spol.
“Vijeće je sukladno izmjenama zakona smanjeno sa 35 na 31 vijećnika i preostaje nam samo da izaberemo još jednog predstavnika nacionalnih manjina – u ovom slučaju srpske nacionalne manjine, sukladno zakonu unutar 90 dana, ali nam Državno izborno povjerenstvo još nije dostavilo upute o tome”, kazao je Filipović.