Postojanje Slobodne Države Rijeke bilo je omogućeno 1920. godine temeljem Rapallskog ugovora, potpisanog 12. studenoga 1920. godine između Kraljevine Italije i Kraljevine SHS – piše portal Rijeka Danas.
Prethodio je tome memorandum na Mirovnoj konferenciji u Parizu, donijet 9. prosinca 1919. godine, u kojem je zaključeno da Slobodna Država Rijeka mora biti kontrolom Lige naroda.
Na izborima za Ustavotvornu skupštinu Riječke Države, održanim 24. travnja 1921. godine, pobijedila je Zanellina autonomistička stranka. Dr. Riccardo Zanella, koji je propagirao maksimu Rijeka Riječanima, izborio je 57, a talijanski aneksionisti predvođeni dr. Antoniom Grossichem 19 mjesta u riječkom Parlamentu.
Poslije burnih zbivanja Zanella je izabran za predsjednika Riječke Države 5. listopada 1921. godine. Nakon fašističkog državnog udara u ožujku 1922. godine morao odstupiti i pobjeći iz Rijeke. Riječka Država nije imala prilike stvarno zaživjeti, a prestajala je postojati talijanskom aneksijom Rijeke u siječnju 1924. godine.
Tada je ukinuta i riječka autonomija (Corpus separatum) uspostavljena u odnosu na okolne države 1779. godine u doba carice Marije Terezije. Bilo je pokušaja da se nakon Drugoga svjetskog rata obnovi Slobodna Riječka Država te je Zalella sudjelovao i u radu Mirovne konferencije u Parizu. Međutim, u veljači 1947. godine Rijeka je i formalno priključena novoj jugoslavenskoj državi temeljem Mirovnog ugovora potpisanog između Italije i Jugoslavije.
FOTO: Pixabay