Povodom Dana ružičastih majica – Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, koji se tradicionalno obilježava zadnje srijede u veljači, na stranicama Centra za pružanje usluga u zajednici Tić Rijeka objavljen je podcast “Radio veze”. Finale je to gotovo tromjesečne preventivne radionice Centra za pružanje usluga u zajednici Tić Rijeka u kojoj je sudjelovalo devetero starijih osnovaca iz tri riječke škole – OŠ „Nikola Tesla“, OŠ Zamet i OŠ Brajda.
Nizom aktivnosti, učenici su promišljali o zdravim mladenačkim vezama te, između ostalog, osvijestili poželjne osobine partnera, zapitali se što oni sami donose u vezu, naučili kako prepoznati loš odnos, koja su ponašanja u vezi toksična te kako zaliječiti slomljeno srce. Svoje su spoznaje podijeli u podcastu koji broji tri epizode, a radionicu je vodila Nana Gulić, stručna suradnica za projekte i programe u zajednici u Centra Tić.
– Posebno mi je drago što smo okupili devet divnih i otvorenih mladih ljudi, koji još možda i nisu ozbiljno zakoračili u ljubavne veze, a već sada promišljaju o tome što žele i kako mogu doprinijeti zdravim vezama. Izuzetno sam ponosna na njih koji su s velikim entuzijazmom ušli u ovu temu. Svima nam je, osim našem mentoru Zdravku, ovo bio prvi susret sa snimanjem i podcastima, ali mogu reći da sam zaista sretna i zadovoljna rezultatom. Imamo četiri odlična podcasta, tri koja su snimili mladi za mlade i jedan za roditelje u kojima su sudjelovali Sonja Planinić, voditeljica fakultativnog predmeta Škola i zajednica u Građevinskoj tehničkoj školi Rijeka, Lorena Zec iz Udruge SOS Rijeka, Ingrid Mavrić iz MUP-a – Policijske uprave primorsko-goranske te Anton Finderle i ja iz Centra Tić, a uz moderiranje novinarke Karoline Krikšić Vidas. Vjerujem da će naši razgovori potaknuti promišljanje naših slušatelja o zdravim vezama, prepoznavanju loših i nasilnih veza te o postavljanju vlastitih i poštovanju tuđih osobnih granica, ističe Nana Gulić dodajući da su u radionici su djelovali i Karolina Krikšić Vidas, voditelj Glazbenog studija u Domu mladih, Zdravko Tomić te studenti pedagogije Vedran Krznarić i Katarina Vučković.
Projekt pak završava 6. ožujka, kad će mladi sudionici projekta i njihovi roditelji sudjelovati u obiteljskom kvizu u suorganizaciji Centra Tić i Ministarstva unutarnjih poslova – Policijske uprave primorsko-goranske. A da je o ovoj temi itekako potrebno govoriti, jasno je iz podataka riječkog MUP-a prema kojima je u nepuna četiri mjeseca – od početka ove školske godine (rujan, listopad, studeni i prosinac 2024.) zabilježeno 53 % dojava o nasilju među djecom i mladima od ukupnog broja prijava cijele prošle godine. To ukazuje na veliki porast nasilja među djecom i mladima.
– Nasilje u mladenačkim vezama čini samo jedan segment ukupnog nasilja među djecom i mladima, no svjesni smo činjenice da su, kao i u prijavi obiteljskog nasilja, i ovom obliku nasilja velike tamne brojke, koje proizlaze iz neprijavljivanja nasilnika. Istraživanja pokazuju da je nasilje u bliskim vezama mladih još oko tri puta češće od nasilja u bračnim vezama, ističe Ingrid Mavrić.
Podcast epizode moguće je pogledati i(li) poslušati na web stranici Centra Tić, te se podsjetiti da Dan ružičastih majica nije samo simboličan datum, već prilika za edukaciju i aktivno suprotstavljanje vršnjačkom nasilju, baš kako je to napravilo devetero osnovaca koji svojim podcastom potiču mlade da razvijaju empatiju, poštovanje i nenasilno rješavanje sukoba – ključne vrijednosti za izgradnju boljeg društva.