Ministarstvo turizma osiguralo je 25 milijuna kuna za razvoj javne turističke infrastrukture u 2019. godini. Riječ je o sredstvima namijenjenima javnom sektoru i to za uređenje plaža i kupališta, nastavak izgradnje, dogradnju, rekonstrukciju ili adaptaciju te multimedijalno opremanje centara za posjetitelje i interpretacijskih centara, javnu turističku infrastrukturu u funkciji aktivnog turizma te izradu projektno-tehničke dokumentacije za žičare.
Prvi put uključeno je financiranje studija održivosti razvoja turizma i prihvatnog kapaciteta s akcijskim planom te studije upravljanja kvalitetom u turizmu. Tom prigodom ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je važnost ulaganja u podizanje kvalitete destinacije.
„Ulaganjem u projekte javne turističke infrastrukture podiže se kvaliteta ukupne turističke ponude za što u dvije godine izdvajamo gotovo 50 milijuna kuna. Od ove godine započeli smo sa sufinanciranjem izrade studija održivosti razvoja turizma i prihvatnog kapaciteta s akcijskim planom jer je nužno da destinacije izrade strateške dokumente kako bi se turizam mogao nastaviti razvijati odgovorno i održivo, na zadovoljstvo turista i lokalnog stanovništva“, naglasio je ministar turizma Gari Cappelli.
Izvor financiranja javnog poziva je Fond za razvoj turizma koji se temelji na korištenju sredstava pribavljenih od naknada za koncesije i prodaje zemljišta, a za namjene i poslove utvrđene Zakonom o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije. Sredstva Fonda koriste se isključivo u svrhu razvoja javne turističke infrastrukture i očuvanja turističke resursne osnove.
Ministarstvo sufinancira do 80 posto, odnosno do 90 posto opravdanih/prihvatljivih troškova provedbe pojedinačnog projekta. Maksimalni iznos sufinanciranja će ovisiti o indeksu razvijenosti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Za projekte plaža minimalni iznos potpore iznosi 200 tisuća kuna, a maksimalni iznos potpore iznosi 800 tisuća kuna. Za sufinanciranje nastavaka izgradnje centara za posjetitelje i interpretacijskih centara, iznos se kreće od minimalno 100 tisuća kuna do maksimalno 800 tisuća kuna potpore.
Ministarstvo i nadalje sufinancira uređenje i označavanje postojećih i novih cikloturističkih, pješačkih i jahačkih ruta. Novost je sufinanciranje nabavke i postavljanja servisnih stanica za popravak bicikla, nabavka i postavljanje brojača biciklističkog kretanja/prometa te uređenje cikloturističkih odmorišta/vidikovca na cikloturističkim rutama.
Sredstva su namijenjena jedinicama područne (regionalne) samouprave – županijama. Minimalni iznos potpore iznosi 100 tisuća kuna, a maksimalni 500 tisuća kuna po projektu. Uz navedeno, sufinancirat će se i izrada projektno-tehničke dokumentacije za žičare s iznosima od minimalno 100 tisuća kuna do maksimalno 700 tisuća kuna po projektu.
Također, Ministarstvo započinje i sa sufinanciranjem izrade studija održivosti razvoja turizma i prihvatnog kapaciteta s akcijskim planom. Maksimalni iznos potpore za jedinice područne (regionalne) samouprave – županije iznosi 200 tisuća kuna, a za jedinice lokalne samouprave 100 tisuća kuna, tj. do 80 posto, odnosno do 90 posto opravdanih prihvatljivih troškova, ovisno o indeksu razvijenosti jedinice lokalne samouprave.
Uz navedeno, predmet sufinanciranja su i studije upravljanja kvalitetom u turizmu i za izradu predmetnih studija se mogu prijaviti isključivo jedinice područne (regionalne) samouprave – županije. Maksimalni iznos potpore iznosi 200 tisuća kuna, tj. do 80 posto, odnosno do 90 posto opravdanih/prihvatljivih troškova, ovisno o indeksu razvijenosti.
(Ministarstvo turizma)
foto: pixabay (ilustracija)